OPÁL

Přírodní opál

ANEB O JAKÝ KÁMEN SE JEDNÁ, A JAKÉ MÁ VLASTNOSTI?

Opál je minerál, který je řazen mezi drahokamy. Jedná se o sloučeninu křemene s vodou (SiO2.nH2O). Díky svému jedinečnému vzhledu je velmi často zasazován právě do šperků. Opál se v přírodě vyskytuje v několika barvách – v bílé, žluté, růžové, modré, zelené, oranžová a červené, která je označována jako ohnivý opál.

VZNIK, VLASTNOSTI A NALEZIŠTĚ

Vznik opálu není dodnes plně vysvětlen. Avšak předpokládá se, že tento drahokam vzniká za zvýšených teplot a tlaků z SiO2, které se uvolňují z organických zdrojů (např. křemité schránky rozsivek) či anorganických zdrojů (např. silikátové minerály nebo křemen). SiO2 složka se pomalu rozpouští v alkalickém prostření a při změně podmínek na kyselé prostředí, snížení teploty a současně snížení tlaku se opětovně křemen sráží a vzniká opál. Opály se nejčastěji vyskytují v horninách jako pískovec, limonit, ryolit či čedič. Opál má na Mohsově stupnici tvrdost 5,5 až 6,5 (1 = nejměkčí a 10 = nejtvrdší) a index lomu 1,38 až 1,52. Opály se vyskytují na několika místech Světa, nejznámější naleziště jsou v Austrálii, Peru, Mexiku či Etiopii. Některé formy opálu je možné nalézt i v ČR, například v okolí Křemže poblíž Českých Budějovic.

Náušnice opál

ÚPRAVA OPÁLU

Většinu opálů (kromě ohnivého opálu) nelze brousit, proto je tento drahokam upravován zejména zaoblováním, vyhlazováním a leštěním.

HISTORIE

Opál byl milován zejména starými Římany cca 200 let před Kristem. Římský historik Plinus mluvil o opálu jako o drahokamu všech drahokamů. Jednou řekl: „Životní oheň rubínu, slavně purpurový ametyst, moře zeleného smaragdu, všichni zářící společně v neuvěřitelné směsi světla.“ Též samotná Kleopatra jednou dostala masivní opál od jednoho ze svých milenců.

ÚČINKY OPÁLU

Opálu je v esoterice přisuzována magická moc, ale i pozitivní účinky na lidské zdraví a emoce. Lidé v léčivé účinky opálu již věří stovky let. Tento drahokam je údajně schopen léčit deprese, pomáhá léčit Parkinsonovu chorobu, horečnaté a infekční nemoci či nemoci s ledvinami, dále umí posílit myšlení, zvýšit pozitivní vlastnosti. Opál prý dokonce pomáhá svému nositeli najít pravou lásku. Také údajně vyvolává věrnost, loajalitu či spontánní jednání.

Prsten opál

MÓDA

Opál je velmi luxusní, ale i módní šperk. Barvy opálu doplní každý outfit, ať již společenský do práce, tak i sportovní. Hodí se k riflím, šatům a oživí každý jednoduchý model. I vy si jeho krásu a barvu zamilujete. Hlavním úkolem opálu je Vás ozdobit.

UPOZORNĚNÍ

Opál není dobré vystavovat přímému slunci (např. při opalování), jelikož obsahuje určité procento vody a mohlo by dojít k narušení jeho struktury.